Profesionální údržba automatických převodovek

Převážná většina výrobců automobilů tvrdí, že olejová náplň v automatické je celoživotní (lifetime). Svým způsobem zákazníkovi nelžou, protože již neuvádí skutečnou životnost převodovky, případně celého automobilu. Toto magické číslo si každý může vybavit jinak, přičemž to může být 500tis anebo pouhých 100tis ujetých kilometrů. Takže termín „celoživotní" se sice hezky poslouchá, ale jinak nevypovídá vůbec o ničem.

Automatická převodovka je bez ohledu typu a počtu rychlostních stupňů nesmírně citlivým agregátem. Čistota olejové náplně je zde tedy na prvním místě. V převodovce se v žádném případě netvoří karbonové usazeniny, jak se traduje. Olej se postupně znehodnocuje mechanickým opotřebením vnitřních dílů a samotným stářím.

V praxi tedy platí, že první náplň ATF kapaliny je možné ponechat v převodovce maximálně 80-100tis km a poté provést důkladnou výměnu olejové náplně včetně proplachu. Pokud je přístupný olejový filtr (sítko) bez demontáže a rozložení převodovky určitě vyměnit i tento.

Každou následnou výměnu oleje dále dodržovat v intervalu 40-60tis najetých kilometrů. Tímto se docílí, že převodovka bude provozována s kvalitní olejovou náplní. Nejčastější poruchy AT převodovek vznikají právě v důsledku znečistěného oleje, který nedostatečně plní svou funkci.

U nás nabízíme výměnu olejové náplně nejdokonalejším způsobem - profesionální plničkou ATF

Princip je přitom velmi jednoduchý. Do hydraulického okruhu převodovky se připojí výtlačná a plnící hadice ATF plničky. Díky vestavěnému čerpadlu se docílí téměř úplného odsátí starého oleje z převodovky, hydrodynamického měniče i chladiče převodovky. Jakmile je převodovka prázdná vymění se olejový filtr, případně těsnění olejové vany. Následně se spustí funkce naplnění nového oleje a samozřejmě úprava výšky hladiny na požadované množství. Celý úkon trvá 2-4hodiny v závislosti na typu vozidla a znečištění starého oleje. Typ olejové náplně se zásadně volí pouze dle předpisů výrobce převodovky.